czwartek, 17 listopada 2011

Na początku naszego blogu, chcielibyśmy wyjaśnić wam jak działają elektrownie atomowe.
Energia elektryczna wytwarzana jest w elektrowni jądrowej według poniższego schematu:
Reakcja rozszczepiana jąder atomowych-->ciepło-->para wodna-->ruch turbiny--> generator --> energia elektryczna
Zasada działania elektrowni jądrowej (poprawne jest też określenie elektrownia atomowa) jest podobna do zasady działania typowej polskiej elektrowni opalanej węglem - główna różnica polega na sposobie wytwarzania ciepła, ponieważ w elektrowni węglowej ciepło jest wytwarzane poprzez spalanie węgla w palenisku, natomiast w elektrowni atomowej ciepło jest efektem reakcji rozszczepienia jąder atomów uranu zachodzącej w reaktorze jądrowym.
Wygenerowane ciepło podgrzewa wodę powodując jej wrzenie i zamieniając ją w parę w reaktorze lub poza reaktorem, która z kolei przemieszczana jest rurami do turbin i naciskając na ich łopatki sprawia, że turbina zaczyna się kręcić. Turbina jest połączona z generatorem prądu i przekazuje mu swoją energię ruchu, którą generator zamienia w energię elektryczną. Na takiej samej zasadzie działa dynamo w rowerze – tu energia ruchu koła jest zamieniana w energię elektryczną.
Na koniec energia elektryczna przekazywana jest do sieci energetycznej.



Teraz przejdziemy do głównego tematu naszego projektu, czyli napiszemy coś o Czarnobylu.
Elektrownia atomowa w Czarnobylu leży w pobliżu miasta Prypeć na Ukrainie. W jej skład wchodzą cztery reaktory typu RBMK-1000, każdy o maksymalnej mocy 1 GW. W momencie katastrofy wspólnie wytwarzały około 10% energii elektrycznej produkowanej na Ukrainie.
25 kwietnia 1986 personel obsługujący czwarty reaktor w elektrowni jądrowej w Czarnobylu prowadził przygotowania do testu, który miał wykazać, jak długo w sytuacji awaryjnej, po ustaniu napędzania turbin generatorów parą z reaktora, energia kinetyczna ich ruchu obrotowego produkuje wystarczającą ilość energii elektrycznej dla potrzeb awaryjnego sterowania reaktorem. Eksperyment powinien być przeprowadzony dwa lata wcześniej, przed oddaniem reaktora do eksploatacji. Jednak wówczas jego wykonanie zagrażało przed planowemu oddaniu reaktora do eksploatacji i odłożono go na później, łamiąc jeden z przepisów eksploatacji reaktorów. 26 kwietnia o godzinie 01:23:04 rozpoczął się niedopracowany eksperyment i doszło do katastrofy reaktora jądrowego w elektrowni w Czarnobylu. Na skutek tego nieszczęścia atmosfera ziemska została skażona izotopami promieniotwórczymi ( dziesiątki radioaktywnych izotopów, a tym izotopy promieniotwórcze 131I oraz 137Cs), doszło do skażenia znacznej części terenu Europy. Ta aktywność, która została uwolniona podczas awarii reaktora jądrowego stanowiła zaledwie ok. 4% całkowitej aktywności jaka była wytwarzana w reaktorach jądrowych w elektrowni w Czarnobylu. Skażenia zostały wyniesione przy pomocy prądów termicznych będących skutkiem pożaru i wybuchu na wysokość ok. 2 km, dalej powodowały rozchodzenie się zgodnie z kierunkami ruchu mas powietrza.





Źródła:
http://www.atom.edu.pl/index.php/technologia/jak-dziala-ej.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_elektrowni_j%C4%85drowej_w_Czarnobylu
http://www.eioba.pl/a/1z6z/katastrofa-elektrowni-jadrowej-w-czarnobylu
http://greenworld.serwus.pl/czarnobyl/czarnobyl.htm

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem warto postawić na Aliena Tours (http://www.alienatours.pl/)! Oferują rozmaite wyjazdy w tajemnicze miejsca.

    OdpowiedzUsuń